Spirulina – jej właściwości oraz stosowanie
Spirulina to rodzaj algi, docenianej już przez plemiona azteckie. Alga w naturalnej postaci występuje w Jeziorze Czad położonym w Afryce oraz w Jeziorze Texcoco w Meksyku. Od przełomu lat 60-tych i 70-tych XX wieku spirulina jest również hodowana w sposób sztuczny. Jej dobroczynne właściwości sprawiły, że została doceniona przez przemysł kosmetyczny, farmaceutyczny oraz rynek zdrowej żywności.
Czym właściwie jest spirulina?
Wiele osób jest zainteresowanych kwestią spirulina co to jest – tak naprawdę bowiem wiele osób słyszało tę nazwę handlową, jednak do końca wiedzą, czym charakteryzuje się spirulina. Jest to mikroskopijna alga należąca do gromady sinic, żyjących w słodkich i ciepłych wodach. Wykazuje silne działanie prozdrowotne i wyróżnia się składem, bogatym w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bardzo często potocznie mianem spiruliny określa się suplementy diety, uzyskiwane z alg.
Spirulina właściwości
W spirulinie aż 60-70% składu to białko, przez co alga jest równie bogata w ten składnik, co mięso. Stanowi idealne uzupełnienie diety dla wegetarian oraz wegan, a także dla osób cierpiących na niedokrwistość. W składzie spiruliny znajduje się ponadto beta – karoten, miedź, selen, żelazo czy sprzężony kwas linolowy CLA. Niebieski barwnik znajdujący się w algach, czyli fitocyjanina ma działanie oczyszczające oraz przeciwzapalne i antybakteryjne.
Działanie spiruliny
Spirulina działanie ma bardzo szerokie spektrum. Spirulina przyjmowana jest profilaktycznie i wykazuje szerokie działanie prozdrowotne, a przy tym jej stosowanie okazuje się bezpieczne. Spirulina obniża ciśnienie krwi, prowadzi do spadku poziomu złego cholesterolu, przez co zapobiega miażdżycy, udarowi czy chorobom serca. Spożywanie spiruliny przyczynia się do oczyszczania organizmu z metali ciężkich, a ponadto ma działanie przeciwzapalne. Algi są stosowane przy kuracjach odchudzających, ponieważ przyśpieszają spalanie kalorii i przyśpieszają przemianę materii. Algi wspomagają leczenie trądziku, a ich regularne przyjmowanie może opóźniać procesy starzenia się skóry.
Postać handlowa spiruliny
Spirulinę można kupić w kilku postaciach, które nie wpływają na właściwości oraz jakość alg. Najczęściej spotykaną formą jest spirulina tabletki, które mają formę zielonych pastylek różnej wielkości. Spirulina może być również zamknięta w łatwych do połknięcia kapsułkach, które zawierają skoncentrowany ekstrakt z alg, wraz z substancjami pomocniczymi. Inna popularna forma to spirulina w proszku, która pochodzi z oczyszczonych, wysuszonych i sproszkowanych alg. Popularnym sposobem spożywania sproszkowanej spiruliny jest jej rozpuszczenie w soku z limonki – napój dodaje energii i sprzyja oczyszczaniu organizmu. Spirulina dawkowanie powinno opierać się na zaleceniach producenta, które zawsze znajdziemy na opakowaniu suplementu zawierającego algi. Warto pamiętać o tym, by nie przekraczać dziennej zalecanej dawki.
Co lekarze mówią o spirulinie?
Spirulina opinie lekarzy są korzystne. Algi są produktem naturalnym, dzięki czemu nie powodują efektów ubocznych, a ich stosowanie jest bezpieczne. Przyjmowanie spiruliny korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a do tego wspomaga walkę z chorobami cywilizacyjnymi. Lekarze nie widzą przeszkód przy przyjmowaniu spiruliny, o ile nie zastępuje ona farmakologicznych metod leczenia, a spełnia funkcję pomocniczą. Spiruliny nie powinny spożywać jednak osoby chore na fenyloketonurię oraz przyjmujące leki na krzepliwość krwi.