Olejki eteryczne – olejek cedrowy
Olejek cedrowy jest olejkiem, który uzyskuje się z destylacji kawałków drewna z drewna cedrowego o nazwie Juniperus virginiana, którego nazwa różni się wśród regionów z których pochodzi. Drzewo cedrowe jest rośliną, którą można spotkać w klimacie chłodnym, dodatkowo na dużych wysokościach.
Olejek cedrowy zastosowanie
Do głównych zastosowań olejku cedrowego należy przede wszystkim leczenie:
- trądziku,
- egzemy,
- rożnego rodzaju oparzeń i owrzodzeń,
- zapalenia stawów,
- zapalenia oskrzeli,
- zapalenia pęcherza moczowego,
- leczenia łupieżu i jego nawrotowi,
- różnego rodzaju zapaleń skóry,
- walce ze stresem,
- chorób nerek,
- łuszczycy,
- przetłuszczających się włosów,
- łojotoku, łojotokowego zapalenia skóry.
Olejek cedrowy właściwości
Olejek cedrowy wykazuje duże właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, dzięki czemu sprzyja szybszemu gojeniu się ran oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii w organizmie. Hamuje produkcje sebum oraz łoju, jak również przyczynia się do zahamowania nadmiernego wypadania włosów. Wykazuje silne właściwości uśmierzające ból oraz działa rozkurczowo i ściągająco. Olejek cedrowy to także dobry środek uspokajający, dodatkowo może być stosowany w aromaterapii.
Olej cedrowy właściwości
Olej cedrowy to również bogactwo witamin i minerałów. Zawiera witaminy z grupy B, E, D oraz jod, magnez i miedź. Olej cedrowy ma działanie antynowotworowe, pobudzające szczególnie wpływa na metabolizm. Jest pomocny w leczeniu zębów i dziąseł, często jest wykorzystywany jako środek moczopędny. Olej cedrowy jest pomocny w walce z otyłością, nadciśnieniem oraz zakażeniem dróg moczowych. Kobiety, które mają nieregularne miesiączki, mogą bez wahania go stosować, dodatkowo pozwala na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszącym menstruacjom takich jak ból, nudności oraz zmęczenie. Olejek cedrowy wykazuje silne właściwości przeciwgrzybiczne, dlatego może być stosowany w leczeniu zakażeń grzybicznych różnego typu.
Warto pamiętać o tym, że nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Czasami może spowodować podrażnienia skóry i nie jest zalecane go jako środka doustnego. Lepiej wlać go do dyfuzora i rozkoszować się uspokajającym aromatem.