Żylaki – lepiej zapobiegać niż leczyć

Uczucie ciężkich nóg, obrzęki czy opuchlizna, to pierwsze sygnały choroby żył. Kiedy na nogach pojawiają się czerwone pajączki, a nogi drętwieją i pojawia sie uczucie mrowienia, to znak, że należy przebadać się na obecność żylaków.

Przyczyny powstawania

Początkowe objawy żylaków kończyn dolnych, bardzo często są bagatelizowane, lub nawet niekojarzone z tą dolegliwością. Nie wolno ich lekceważyć, gdyż problem nie dotyczy jedynie strony estetycznej. Nie leczone mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem. W wiekszości przypadków dotyczą kobiet, a kolejnymi czynnikami podwyższającymi ryzyko to wiek, ciąża i przebyte porody.

To co obciąża żyły i powoduje żylaki, to również praca w zawodach wymagających długiego stania, na przykład fryzjerzy, ekspedientki, pielęgniarki czy chirurdzy. Ryzyko wzrasta również u osób z nadwagą, chorobami układu krążenia i palących papierosy. Żylaki na nogach, powstają również w wyniku czynników genetycznych, a więc rodzonego defektu tkanki łącznej, z której zbudowane są ściany żył.

Metody leczenia żylaków

Leczenie tej przypadłości, najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. W początkowym etapie rozwoju choroby, lekarze przepisują maść na żylaki oraz tabletki, które w swoim składzie posiadają wyciąg z kasztanowca, odpowiadającego za wzmocnienie żył oraz łagodzą ból i działają przeciwzakrzepowo. Zaleceniem jest również podawanie witaminy C oraz substancji, których zadaniem jest udrażnianie żył oraz wzmacnianie ich od środka. Ponadto odpowiednio dopasowane ćwiczenia, mogą być pomocne w zapobieganiu zastojów krwi w żyłach.

Godne polecenia są specjalne masujące rajstopy lub pończochy. Powodują one ucisk, który najsilniejszy jest przy palcach stopy, a następnie zmniejsza się ku górze nogi, pobudzając pracę naczyń krwionośnych. Zwiększa w ten sposób przepływ krwi przez żyły głębokie, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko powstania stanów zakrzepowych w żyłach. Odradza się natomiast noszenia zbyt ciasnych ubrań, które powodują ucisk i utrudniają swobodny przepływ krwi. Leczenie zaczyna sie od podawania środków farmakologicznych.

Najbardziej inwazyjna metoda, to ta operacyjna, przeprowadzana przez chirurga naczyniowego i uważana za ostateczność. Dobrze podjąć działania prewencyjne, gdy zaczynamy obserwować u siebie pierwsze sygnały, że moga to być żylaki nóg. Leczenie domowe można właściwie włączyć od razu. Mogą to być różnego rodzaju zioła lub po prostu odpoczynek, z nogami uniesionymi do góry. Dobrym rozwiązaniem jest także zmiana diety, na bogatę w warzywa i owoce oraz trybu życia na bardziej aktywny.