Maść na stawy – jaką wybrać?

Ból stawów bywa dość uciążliwy. W takiej sytuacji najczęściej sięga się po lek przeciwbólowy. Najczęściej są to dostępne na rynku tabletki lub kapsułki. Oprócz tego na rynku dostępne są również różnego rodzaju maści. Są to skuteczne preparaty pozwalające na uśmierzenie bólu stawów czy kolan. Warto jednak wiedzieć czym się kierować przy jej wyborze.

Przyczyny bólu stawów?

Przyczyny bólu stanów mogą być bardzo różne. Najczęściej przyczyna jest dość prozaiczna. Można być to drobny uraz lub po prostu przeciążenie. Ból mija już po kilku dniach i po problemie nie ma już śladu. Może być jednak i tak, że ból stawów może być spowodowany dużo bardziej poważnym schorzeniem. Często może to oznaczać nie tylko problemem ze stawami czy mięśniami, ale problem z układem nerwowym. Ból stawów i mięśni często towarzyszy także grypie i przeziębieniu. W zależności od konkretnej przyczyny bólu stawów odpowiednio dobrana powinna zostać maść na stawy.

Rodzaje maści na stawy

Na rynku dostępne są różne maści ma stawy. Ich zadaniem jest nie tylko złagodzenie bólu, ale również powrót do normalnego funkcjonowania. Najczęściej wybierane są maści niesteroidowe. Posiadają one w swoim składzie naproksen, diklofenek czy ibuprofen, czyli środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Tego typu maści dostępne są w aptekach bez recepty. Dodatkowo na rynku dostępne są również maści ziołowe, rozgrzewające czy chłodzące. Te ostatnie często określane są także jako maść dla sportowców. Często stosowane w przypadku większych przeciążeń.

Maści rozgrzewające i ziołowe

Rozgrzewająca maść na ból stawów głównie bazuje na kapcysteinie. Jest to wyciąg z owoców pieprzowca. Maść ta działa w sposób miejscowy bardzo silnie rozgrzewając to miejsce, na które została nałożona. Maści rozgrzewające są bardzo skuteczne nie tylko w przypadku bóli stawów, ale również w przypadku bóli reumatycznych oraz pomagają na bóle pleców. Wspomniano także o maściach ziołowych. Te jak można się domyśleć bazują przede wszystkim na naturalnych wyciągach ziołowych. Działają nie tylko przeciwbólowo, ale i przeciwzapalnie. Składniki jak najczęściej można znaleźć w składzie maści ziołowych to przede wszystkim korzeń hakorośli, szyszki chmieli oraz ziele kasztanowca. Często znajduje się w nich także wyciąg z nasion konopi, który oprócz właściwości przeciwbólowych posiada także właściwości rozluźniające.

Ból stanów kolanowych

W przypadku silnego bólu stawów kolanowych najlepiej sprawdzi się przeciwbólowa maść na stawy kolanowe. W swoich składzie najczęściej zawiera takie substancje jak ibuprofen oraz naproksen. To substancje, które skutecznie łagodzą ból stawów kolanowych. Tego typu maść przeciwbólowa stosowana może być na bóle stawów oraz bóle kręgosłupa oraz bóle reumatyczne.

Ważne jest jednak, aby każdą maść stosować właściwie. Istotna jest tu diagnoza przyczyn występowania bólu. Dzięki temu możliwe będzie właściwe dobranie odpowiedniej maści. Jeśli stosowanie maści nie będzie przynosiło oczekiwanych efektów, wówczas konieczna będzie konsultacja z lekarzem.