Rentgen klatki piersiowej (RTG) – opis i możliwe zagrożenia
Rentgen klatki piersiowej jest bezbolesnym, nieinwazyjnym badaniem podczas którego uzyskujemy obraz na którym widnieją organy znajdujące się w klatce piersiowej, na przykład serce i płuca. „Nieinwazyjne” badania to takie, podczas których nie jest potrzebna operacja ani użycie jakichkolwiek narzędzi wewnątrz naszego ciała.
Rentgen klatki piersiowej wykonuje się w celu odkrycia przyczyn takich objawów jak zadyszka, ból w klatce piersiowej, chroniczny kaszel (kaszel utrzymujący się bardzo długo), czy gorączka.
Omówienie
Promienie X wykorzystywane w badaniu rentgenowskim są falami elektromagnetycznymi. Wykorzystują one promieniowanie jonizujące w celu stworzenia obrazu wnętrza naszego ciała.
Rentgen klatki piersiowej tworzy obraz tylko w tej części ciała. Różne tkanki znajdujące się w klatce piersiowej absorbują różne ilości promieniowania. Żebra i kręgosłup to struktury złożone z kości, absorbują więc one promieniowanie w dużym stopniu. Na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej mają one jasny kolor. Płuca, wypełnione powietrzem, z reguły mają na tych obrazach ciemny kolor. Choroba występująca w płucach zmieniająca sposób absorpcji promieniowania również będzie na zdjęciu rentgenowskim widoczna.
Prześwietlenie klatki piersiowej umożliwia lekarzom zdiagnozowanie takich schorzeń jak zapalenie płuc, choroby serca, rak płuc, blizny na tkance pokrywającej płuca, czy sarkoidoza. Lekarze korzystają również ze zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej w celu ustalenia jak skuteczne są zastosowane przez nich metody leczenia. Często tego typu prześwietlenia wykonuje się również przed operacjami, w celu zbadania struktury wnętrza klatki piersiowej.
Rentgen klatki piersiowej jest najczęstszym badaniem wykorzystującym promienie rentgenowskie do zdiagnozowania problemów zdrowotnych.
Jakie ryzyko wiąże się z rentgenem klatki piersiowej?
Prześwietlenie klatki piersiowej może wiązać się z ryzykiem. Ilość promieniowania wykorzystywana podczas badania jest bardzo mała. Czasami zdarza się, że podczas badania pacjent korzysta ze specjalnego fartucha chroniącego wybrane części ciała przed nadmiernym promieniowaniem.
W trakcie prześwietlenia, ilość promieniowania jest porównywalna z tą, jaką w sposób naturalny przyjmujemy w ciągu 10 dni. Badania rentgenowskie klatki piersiowej wykorzystują mniejszą ilość promieniowania niż inne testy polegające na obrazowaniu określonej partii ciała.
Istotne informacje
Roentgen klatki piersiowej jest bezbolesnym, nieinwazyjnym badaniem podczas którego uzyskujemy obraz na którym widnieją organy znajdujące się w klatce piersiowej, na przykład serce i płuca.
Roentgen klatki piersiowej wykonuje się w celu odkrycia przyczyn takich objawów jak zadyszka, ból w klatce piersiowej, chroniczny kaszel (kaszel utrzymujący się bardzo długo), czy gorączka.
Badanie umożliwia lekarzom zdiagnozowanie takich schorzeń jak zapalenie płuc, choroby serca, rak płuc, blizny na tkance pokrywającej płuca, czy sarkoidoza. Lekarze korzystają również z promieni rentgenowskich do ustalenia jak skuteczne są zastosowane przez nich metody leczenia. Często tego typu prześwietlenia wykonuje się również przed niektórymi operacjami, w celu zbadania struktury wnętrza klatki piersiowej.
Promienie rentgenowskie wykorzystują promieniowanie jonizujące w celu stworzenia obrazu wnętrza naszego ciała. Rentgen klatki piersiowej jest najczęstszym badaniem wykorzystującym promienie rentgenowskie do zdiagnozowania problemów zdrowotnych.
Prześwietlenie klatki piersiowej może wiązać się z ryzykiem. Ilość promieniowania wykorzystywana podczas badania jest bardzo mała. Czasami zdarza się, że podczas badania pacjent korzysta ze specjalnego fartucha chroniącego wybrane części ciała przed nadmiernym promieniowaniem.
Prześwietlenie klatki piersiowej nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Warto jednak pamiętać o założeniu koszulki, którą podczas badania łatwo będzie nam zdjąć. Nie powinniśmy również mieć na sobie biżuterii oraz innych metalowych obiektów.
Jeśli jesteś w ciąży lub to podejrzewasz, powiedz o tym lekarzowi przed badaniem. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety w ciąży powinny unikać badań rentgenowskich. Czasami jednak takie badanie jest niezbędne z punktu widzenia zdrowia matki i płodu. Jeśli rentgen klatki piersiowej okaże się potrzebny, lekarze na pewno poczynią odpowiedni kroki by w jak największym stopniu ochronić płód przed promieniowaniem.
Całe badanie trwa mniej więcej 15 minut. Podczas niego pacjent może zarówno siedzieć, stać i leżeć. W najczęstszych przypadkach wykonywane są dwa zdjęcia klatki piersiowej. Pierwsze z nich od strony pleców. Drugie, z boku. Podczas wykonywania zdjęcia powinniśmy znajdować się nieruchomej pozycji. Technik wykonujący prześwietlenie może nas również poprosić o wstrzymanie oddechu na kilka sekund. Pomaga to uniknąć zamazanego obrazu.
Po wykonaniu prześwietlenia rentgenowskiego klatki piersiowej, niemal zawsze możemy od razu powrócić do własnych obowiązków. Jeśli istnieje taka potrzeba, wyniki badania uzyskamy natychmiast. W przeciwnym wypadku musimy poczekać 24 godziny lub więcej. O terminie odbioru wyników badania porozmawiajmy ze swoim lekarzem.
Prześwietlenie klatki piersiowej ma pewne ograniczenia. Pozwala ono wykryć tylko te schorzenia które zmieniają rozmiar tkanek lub sposób w jaki absorbowane jest promieniowanie. Co więcej, uzyskiwany obraz jest dwuwymiarowy. Oznacza to, że gęstsze struktury, jak serce lub kości, mogą skrywać w sobie oznaki jakiegoś schorzenia. Niewielkie zmiany nowotworowe i zakrzepy krwi w płucach również bardzo rzadko można zauważyć na rentgenie klatki piersiowej. Z tych powodów wymagane są często inne badania mogące potwierdzić diagnozę.
Powyższy artykuł został napisany na podstawie publikacji udostępnionej przez National Heart Lung and Blood Institute – instytutu zajmującego się sprawami związanymi z sercem, płucami i układem krwionośnym.