Chroniczne zmęczenie: przyczyny oraz leczenie

Przewlekłe zmęczenie to problem, który często lekceważymy, pomimo, że przecież chroniczne zmęczenie w oczywisty sposób negatywnie wpływa na jakość naszego życia. Czujemy się senni, brakuje nam energii, mamy coraz większe kłopoty ze skupieniem uwagi, marzymy o tym, aby położyć się do łóżka ale sen nie przynosi nam należytej regeneracji.

Warto więc uświadomić sobie, że ciągłe zmęczenie i senność nie stanowią „standardowego” elementu naszego intensywnego życia. To patologiczny, niepożądany stan organizmu, który ma swoje źródła i z którym powinniśmy skutecznie walczyć.

Jakie więc mogą być przyczyny chronicznego zmęczenia i w jaki sposób możemy walczyć z tym problemem?

Chroniczne zmęczenie: przyczyny oraz leczenie

Co do zasady, można wskazać kilka najbardziej powszechnych czynników warunkujących przewlekłe złe samopoczucie:

  • 1. Brak odpowiedniej ilości snu i/lub nieprawidłowa regeneracja podczas snu
  • 2. Niedobory witamin i/lub pierwiastków mineralnych
  • 3. Nadmiernie stresujący tryb życia
  • 4. Niewykryte choroby o charakterze ogólnoustrojowym

Oczywiście, w praktyce bardzo często zdarza się, że nadmierna senność, osłabienie organizmu oraz chroniczne zmęczenie wynikają z jednoczesnego występowania dwóch lub nawet trzech czynników obecnych na powyższej liście.

W jaki więc sposób możemy zdiagnozować przyczyny, które powodują, że np. osłabienie organizmu ma miejsce właśnie w naszym przypadku? Przede wszystkim, warto wykonać kilka badań krwi, w tym zwłaszcza:

  • 1. Poszerzoną morfologię z oznaczeniem stężenia pierwiastków mineralnych
  • 2. Badanie hormonów tarczycy

Dysponując wynikami badań powinniśmy poddać analizie nasz tryb życia. Ile godzin przesypiamy w ciągu doby? Czy budzimy się wypoczęci czy z uczuciem zmęczenia? Czy mamy przewlekłe problemy ze skupieniem uwagi? Czy palimy papierosy, pijemy regularnie alkohol lub spożywamy duże ilości kofeiny?

Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania, możemy podjąć odpowiednie środki zaradcze. Tutaj należy wymienić przede wszystkim:

  • 1. Większą ilość snu przy zachowaniu zasad tzw. kultury snu(warto trochę o tym poczytać)
  • 2. Wprowadzenie pełnowartościowej, bogatej w witaminy oraz minerały diety, plus ewentualną suplementację wysokiej jakości preparatami
  • 3. Ograniczenie a najlepiej całkowita rezygnacja z odżywek
  • 4. Praca nad naszymi sposobami radzenia sobie ze stresem(kolejna tematyka, którą warto nieco zgłębić)

Co jednak jeżeli powyższe środki nie przyniosą rezultatu? Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy wizyta u lekarza. Może bowiem zdarzyć się, że np. nasze złe samopoczucie, osłabienie oraz częste bóle głowy to pierwszy symptom choroby ogólnoustrojowej(bardzo często właśnie w taki sposób na początku objawiają się choroby autoimmunologiczne).