Białko najważniejszym elementem każdej diety

Dlaczego spożywanie produktów bogatych w białko jest bardzo ważne i jakie są jego najlepsze źródła?

Białka złożone są z aminokwasów, które uczestniczą w wielu procesach jakie odbywają się w ludzkim organizmie. Głównym z tych procesów jest budowanie masy mięśniowej, oraz co ważniejsze odgrywają istotną rolę w kształtowaniu odporności. Proteiny są kluczem do zdrowej umięśnionej sylwetki, oraz ładnych włosów i paznokci. Jeśli zależy Ci na zdrowiu i świetnym wyglądzie, nie zapominaj o ich spożywaniu każdego dnia. Najlepiej, aby porcja znajdowała się w każdym posiłku. Niezwykle istotne jest dbanie o odpowiednią ilość tego makroskładnika w diecie. Do żywności zawierającej duże ilości zaliczamy mięsa, warzywa strączkowe, jaja, oraz nabiał. Dobre są też orzechy wszelkiego rodzaju, które oprócz protein mają zdrowe kwasy tłuszczowe chociaż trzeba pamiętać, że tak samo jak każdych innych tłuszczy tych również nie powinno się jeść w nadmiarze. Dieta wysokobiałkowaprowadzi do poprawy sylwetki i wspomaga rozwój kondycji fizycznej. Spożywanie potrzebnych ilości jest ważne niezależnie od tego jaki jest Twój cel – redukcja czy przybranie na wadze. 

Jakie są skutki jego nadmiaru w diecie? Czy odżywki białkowe lub inne produkty wysokobiałkowe są szkodliwe dla zdrowia?

Wśród wielu ludzi panuje błędne przekonanie, że spożywanie produktów wysokobiałkowych sprzedawanych w formie suplementów diety lub jedzenia, z zaznaczonym przeznaczeniem dla sportowców ma działanie podobne do sterydów i może powodować uszczerbek na zdrowiu. Mowa między innymi o sproszkowanym białku serwatkowym pozyskiwanym z mleka. Otóż tego typu produkty można postawić obok artykułów mlecznych spożywanych na co dzień. Jest to nic innego jak jedzenie i może być stosowane w celu uzupełnienia diety przez każdego. Chociaż nie jest zalecane dla osób, które mogą bez kłopotu dostarczyć potrzebną ilość białka ze zwykłego pożywienia. Zbyt duża jego podaż w diecie wywoła kłopoty z trawieniem, problemy z cerą, zakwaszenie organizmu, a u osób z dysfunkcją nerek może przyspieszyć postępowanie choroby.

Należy zwracać szczególną uwagę na to, aby wybierać najbardziej wartościowe źródła białka i również unikać tych wysoce przetworzonych. Właśnie tym źródłem, na które trzeba uważać jest soja, wszechobecna w diecie wegetariańskiej i powszechnie uznawana za wartościowe źródło protein. Jej regularne spożywanie przez mężczyzn może skutkować kłopotami z płodnością. Przyczyną jest spora zawartość izoflawonów, które wywołują zaburzenia gospodarki hormonalnej. Badania wykazują, że obecność fitoestrogenów powoduje zmniejszenie ilości wytwarzanych plemników.