Najlepszy magnez: czyli jaki?

W internecie oraz telewizji możemy spotkać całe mnóstwo reklam wszelkiego rodzaju preparatów z magnezem. Producenci zapewniają nam najlepszy magnez, wysoką dawkę oraz gwarantowane wręcz efekty.

Niestety, ogromną większość tego rodzaju zapewnień można wrzucić do kosza. Wystarczy nieco bliżej przyjrzeć się preparatom z magnezem, jakie są dostępne na rynku, aby zauważyć, że większość z nich zawiera słabo przyswajalne formy chemiczne magnezu. Niektóre zaś zawierają w swoim składzie wręcz magnez, który niemal w ogóle nie jest przyswajany przez ludzki organizm. W takim wypadku, nawet obiecywana przez producenta „ekstremalnie wysoka dawka” w niczym nam się nie przyda: jeżeli przyswajalność danego preparatu wynosi około 3%, musielibyśmy spożywać dziennie całe opakowanie.

Jak więc wybrać dobrze przyswajalny magnez? Na jakie formy chemiczne warto zwrócić uwagę? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Najlepszy magnez: czyli jaki?

Zasadniczo, można wskazać trzy wysoko przyswajalne oraz pożyteczne formy chemiczne magnezu. Są to:

  • 1. Cytrynian magnezu
  • 2. Jabłczan magnezu
  • 3. Taurynian magnezu

Cytrynian magnezu

Zdecydowanie najwyższą przyswajalnością odznacza się cytrynian. Pod tym względem jest to więc najlepszy magnez, jaki możemy kupić(przyswajalność wynosi od 80 do 90%). Nie do końca oznacza to jednak, że preparaty zawierające cytrynian magnezu będą dobrym rozwiązaniem w przypadku takich problemów, jak brak magnezu. Dlaczego? Ze względu na bardzo wysoką przyswajalność, magnez w postaci cytrynianu dość łatwo przedawkować, co może wiązać się z niebezpieczeństwem dla naszego zdrowia. Stosując preparaty magnezowe na bazie cytrynianu magnezu pamiętajmy więc, aby pod żadnym pozorem nie przekraczać zalecanej do spożycia dawki dziennej.

Jabłczan magnezu

Kolejna pożyteczna forma chemiczna magnezu to jabłczan. W tym wypadku przyswajalność jest niższa, niż w wypadku cytrynianu, jednak jak już wiemy również ten fakt może stanowić zaletę. Oprócz dobrej przyswajalności, jabłczan magnezu cechuje się również detoksykacyjnym działaniem na mózg, dzięki czemu ta forma chemiczna magnezu świetnie sprawdza się w przypadku np. stosowania magnezu przede wszystkim jako wsparcia czynności ośrodkowego układu nerwowego. Również tutaj należy jednak pamiętać, że zawarte na ulotce informacje odnośnie magnez dawkowanie nie są jedynie dowolnym kaprysem producenta, chociaż ryzyko przedawkowania jest o wiele mniejsze, niż w przypadku cytrynianu.

Taurynian magnezu

I wreszcie jedna z najbardziej ciekawych form chemicznych magnezu, czyli taurynian tej substancji. Nie jest to co prawda najlepiej przyswajalny magnez(pod tym względem cytrynian prezentuje o wiele lepsze parametry), jednak taurynian magnezu ma inne, naprawdę istotne właściwości. Magnez w postaci taurynianu tej substancji redukuje uczucie zmęczenia, dzięki czemu można go z dużym powodzeniem stosować jako element suplementacji w przypadku osób prowadzących intensywny tryb życia, sportowców itd. Niestety, preparaty zawierające taurynian magnezu są dość trudno dostępne, więc najpewniej będziemy musieli „zwiedzić” co najmniej kilka aptek, aby znaleźć interesujący nas produkt.