Olej kokosowy- rodzaje i zastosowanie

Olej kokosowy- zastosowanie

Olej kokosowy, dzięki swoim bogatym właściwościom, sprawdza się zarówno w kuchni, kosmetologi jak i medycynie naturalnej. Olej kokosowy, wpływa pozytywnie na zdrowie ogólne, skórę oraz włosy. Jakie zastosowanie ma olej kokosowy? Olej kokosowy, wygładza zmarszczki, ze względu na jego silne działanie nawilżające. Skutecznie usunie zmarszczki czy fałdki powstałe podczas snu, zmniejszy zasinienie pod oczami, ale to tylko początek jego zastosowań. Ponadto, w czasie ciąży, jest zbawienny na rozstępy, można go stosować na wszelkiego rodzaju blizny i zmiany skórne. Olej kokosowy to must-have, w przypadku kiedy chcemy posiadać lśniące i zdrowe włosy. Aplikowanie tego oleju na włosy, wzmacnia je, nawilża, stają się one bardziej błyszczące, a także ich wzrost ulega przyspieszeniu. Ten naturalny tłuszcz, to także świetny zamiennik zwykłego oleju do smażenia. Na oleju kokosowym, możemy przygotować zdrowe posiłki, olej utlenia się bardzo powoli, stąd też brak jego szkodliwości czy rakotwórczości. Wpływa korzystnie na zdrowie, dzięki zawartym w sobie dobrym nasyconym kwasom tłuszczowym. 

Olej kokosowy rafinowany a nierafinowany

Olej nierafinowany, inaczej tłoczony na zimno, pozyskiwany jest w procesach mechanicznych, a jego cena jest znacznie wyższa niż jego tańszy odpowiednik- olej rafinowany. Dzieje się tak, ze względu na niską wydajność procesu, w której to niewielką ilość oleju pozyskuje się przy znacznym zużyciu surowca kokosa (nasion, pestek, owoców). Jest on zaliczany do żywności prozdrowotnej, jako produkt który pomaga w leczeniu współczesnych chorób, takich jak otyłość, choroby serca czy nadciśnienie. Obniża także cholesterol. Zawiera zdrowotne kwasy nasycone, antyoksydanty, a ponadto wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Olej rafinowany, odróżnia od nierafinowanego, brak zapachu i smaku kokosa. Traci on te cechy podczas zabiegów chemicznych, w których to używana jest wysoka temperatura, przez co traci on część swoich właściwości. Jednak jeżeli przeszkadza nam, zapach i smak kokosa w daniach i potrawach, ten olej będzie bardziej odpowiedni. Ma także dłuższą datę przydatności do spożycia. 

Olej kokosowy- właściwości

Oprócz wyżej wymienionego działania przeciwgrzybiczego, antybakteryjnego, hamującego otyłość oraz choroby serca czy nadciśnienie tętnicze, olej kokosowy nazywany jest antybiotykiem. Przeciwdziała on rozwojowi bakterii, dlatego też można go używać przeciwko próchnicy czy przy domowych sposobach wybielania zębów. Uważa się, że ma on także zbawienny wpływ na mózg dzięki zawartym kwasom i może on zapobiegać rozwojowi demencji, można używać go przy opryszczce, a częste jego stosowanie np. w kuchni wzmacnia odporność. 

Który olej najlepszy do smażenia?

Zarówno olej rafinowany, jak i nierafinowany mogą być używane do smażenia. Olej nierafinowany (tłoczony na zimno), posiada krótszą datę przydatności do spożycia, a także temperatura dymienia jest niższa. Jest to o tyle istotne, gdyż po przekroczeniu określonej temperatury, powstają substancje szkodliwe dla organizmu, dlatego też nie wszystkie oleje nadają się do smażenia. W przypadku oleju kokosowego granica ta to około 190-210 stopni Celsjusza. Olej rafinowany, jest to olej, którego temperatura dymienia jest wyższa aniżeli oleju nierafinowanego. Jednakże, nie posiada on cennych dla organizmów substancji odżywczych, ale dużą zaletą jest brak smaku i zapachu kokosa, których to nie każdy jest fanem, szczególnie w przypadku przygotowywania potraw wytrawnych. Nie ulega wątpliwości, że mimo wszystko olej kokosowy, zarówno rafinowany jak i nie, będzie lepszym wyborem niż np. olej rzepakowy.