Siemię lniane

Co to jest siemie lniane?

Siemie lniane to nic innego jak nasiona lnu zwyczajnego, używane jako środek leczniczy. Są to płaskie nasiona o długości 2-3mm o szarobrązowej barwie. Po zalaniu wodą wodą zwiększają swoją objętość i zmieniają kolor na ciemnobrązowy.  Zaliczane są to zdrowej żywności. Siemię ma wpływ nie tylko na cerę i włosy, ale również na cały organizm – zmniejsza cholesterol czy chroni przed rozwojem komórek rakowych.

Siemie lniane jak przygotować. 

Siemie można jeść na wiele sposobów. Może być doskonałym dodatkiem do gotowej sałatki. Wystarczy podgrzać je na patelni jak nasiona dyni lub słonecznika i dodać do sałatki. Nasiona sprawią, że goście na pewno będą zadowoleni z nowej wersji waszej klasycznej sałatki.

Dobrym sposobem jest również przygotowanie kisielu. Aby go zrobić 2-3 łyżki ziaren lnu musimy zalać przegotowaną wodą i odstawić na godzinę. I na końcu odcedzić. Jest to bardzo dobry sposób na biegunkę. Wystarczy spożywać go 2-3 razy dziennie do czasu ustąpienia biegunki.

Ziarnami lnu możemy również zastąpić jajka w kuchni potrzebne do przygotowania na przykład kotletów. Jest to idealna opcja dla wegetarian, którzy nie stosują jajek jako produktu odzwierzęcego, Wystarczy tylko jedną łyżkę wcześniej zmielonego lnu wymieszać z trzema łyżkami wody. Jest to bardzo prosty sposób na zapobiegnięcie nudy w kuchni.

Siemie lniane przeciwskazania

Należy również pamiętać, że siemie lniane między innymi działa jako rozcieńczalnik krwi, więc osoby biorące już jakiekolwiek leki rozcieńczające krew np.aspirynę, powinny jego unikać spożywania nasion lnu.

Trzeba również pamiętać o zachowaniu ostrożności w piciu nasion lnu, jeśli posiadamy zawyżony cholesterol i zażywamy leki obniżające jako poziom.

Siemie lniane właściwości

Nasiona lnu najczęściej stosowane są do produkcji oleju lnianego, który jest bardzo dobrze trawiony przez nasz organizm. Dostarcza nam niezbędnych zdrowych kwasów tłuszczowych.

Siemie lniane na cholesterol

Dodanie zmielonych nasion lnu do diety może przyczynić się do zmniejszenia cholesterolu poprzez zwiększenie ilości tłuszczu wytwarzanego przez ruchy jelit. Zawartość rozpuszczalnego błonnika w siemieniu lnianym zatrzymuje cholesterol i tłuszcz w układzie pokarmowym. Rozpuszczalne włókno lniane zatrzymuje również żółć produkowaną w żołądku.

SIemie lniane na włosy

Znajdujące się w nasionach lnu tłuszcze ALA mogą pomóc nam również w poprawie kondycji naszej skóry, oczu oraz paznokci. Wystarczy, że raz dziennie dodamy jedną zmieloną łyżkę do posiłku. Jest też możliwość stosowania miejscowo na skórę oleju lnianego jako środka nawilżającego.

Siemie lniane na żołądek

Kwasy tłuszczowe ALA w siemieniu lnianym mogą pomóc nam zmniejszyć stan zapalny oraz chronić wyściółkę przewodu pokarmowego. Okazało się również, że nasiona lnu są idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na różne schorzenia trawienne. Włókno lnu może zapewnia pokarm dla przyjaznych bakterii w jelicie grubym, które są odpowiedzialne za oczyszczenie organizmu.

Siemie lniane odchudzanie

Osoby rozważające odchudzanie powinny niezwłocznie dodać do swojej diety siemie lniane. Z racji tego, że dostarcza do organizmu zdrowych kwasów tłuszczowych oraz błonnika, pomaga nam dłużej odczuwać uczcie sytości. Przebywanie więc na deficycie kalorycznym nie powinno być już takie trudne.Tłuszcze ALA mogą również pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej co pomoże w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Wystarczy dodać łyżkę zmielonego lnu do jednego posiłku w ciągu dnia i cieszyć się efektami.

Siemie lniane jak pić

Aby wypić siemie lniane należy je najpierw zmielić w młynku do kawy. Tak sporządzony proszek może nam stanowić bazę do ulubionych koktajli. Możemy go również dodać do shake’a warzywnego lub owocowego dodając mu właściwości.

Siemie lniane możemy również pić w postaci naparu. Zmielone ziarnka należy zalać 1/2 wody i następnie odstawić na dziesięć minut. Gdy napar staje się kleisty to znak, że jest gotowy do spożycia.