Odwrócona piramida żywieniowa – czyli zasady prawidłowego odżywiania

Nowa piramida żywienia została opracowana przez dietetyka z Uniwersytetu Harvarda Prof. Waltera Willet i bezdyskusyjnie została przyjęta przez specjalistów z całego świata.
Obecną piramidę wyróżnia podstawa, którą stanowi aktywność fizyczna.

Poziom pierwszy – ruch to zdrowie.

Poziom drugi to produkty z pełnego ziarna oraz tłuszcze nienasycone (zawarte w olejach roślinnych) bogate w kwasy omega, które obniżają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej oraz wspomagają pracę mózgu. Warzywa i owoce, które są źródłem witamin, minerałów oraz węglowodanów złożonych. Warzywa są dozwolone bez ograniczeń natomiast owoce powinny się znaleźć w 2-3 posiłkach.

Poziom trzeci składa się z orzechów oraz roślin strączkowych( groch, fasola, bób, soczewica, soja), które są źródłem łatwo przyswajalnego białka. A także na rybach, drobiu i jajach. Dzięki ich spożywaniu dostarczamy sobie pełnowartościowego białka, kwasów omega, witaminy B 12 oraz kwasu foliowego.

Poziom czwarty to nabiał i suplementy wapnia. Mleko jest źródłem białka, wapnia oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Z drugiej strony jest dość kaloryczne i zawiera tłuszcz zwierzęcy. Zalecana dawka to 1-2 posiłki z jego użyciem.


Ostatni poziom zawiera mięso czerwone i masło( bogate w tłuszcze nasycone), jasne pieczywo, makaron, słodycze, ziemniaki, biały ryż, fast foody, tłuszcze trans (zawarte w chipsach, frytkach, wyrobach cukierniczych) oraz sól i wszelkie przyprawy zawierające glutaminian sodu.