Woda różana
Woda różana idealnie nadaje się do codziennego oczyszczania twarzy. Jest w pełni naturalna, pięknie pachnie i ma szereg właściwości pielęgnacyjnych. Powstaje podczas destylacji płatków róży z parą wodną i co ciekawe, jest ona częścią procesu produkcji olejku różanego. Tak naprawdę woda różana powstaje wtedy „przy okazji” i często jest nazywana efektem ubocznym tej produkcji. Hydrolat różany, bo hydrolatem nazywa się każdą wodę powstałą z kwiatów, może zastąpić aż kilka drogeryjnych kosmetyków.
Woda różana i jej właściwości
Jej odczyn jest zbliżony do naturalnego pH skóry, dlatego może służyć jako tonik. Oprócz tego doskonale nawilża i działa kojąco. Woda różana dzięki zawartości bioflawonoidów ma działanie antyoksydacyjne, czyli chroni skórę przed działaniem wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia. Witamina E i C wzmacnia naczynka, zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek, stymuluje splątywanie nowych włókien kolagenu oraz dba o odpowiednie nawilżenie. Beta-karoten jest odpowiedzialny za wyrównanie kolorytu skóry.
Dodatkową zaletą są olejki eteryczne zawarte w hydrolacie, które uspokajają, relaksują i są nawet wykorzystywane w aromaterapii.
Hydrolat różany często występuje jako jeden ze składników w kosmetykach do cery dojrzałej oraz problematycznej. Wszystko za sprawą właściwości kojących i nawilżających, które idealnie sprawdzą się przy pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku oraz dzięki działaniu antyoksydacyjnym, które jest bardzo ważne dla cery dojrzałej.
Popularność wody różanej w Polsce jest coraz większa. Nic dziwnego, ponieważ jest w pełni ekologiczna, naturalna, a jej zastosowania bardzo uniwersalne.
Zastosowanie wody różanej:
– jako okłady na opuchnięte oczy – woda różana zmniejszy zaczerwienienie i opuchliznę oraz przyniesie ulgę. Wystarczy nasączyć nią wacik kosmetyczny i zrobić kilkuminutowy okład. Dla lepszego efektu waciki można schłodzić w lodówce,
– jako tonik – jej pH jest zbliżone do naturalnego odczynu skóry, więc idealnie nadaje się do tonizowania cery,
– zamiast kremu przeciwzmarszczkowego – antyoksydacyjne właściwości wody różanej oraz zawarte w niej witaminy C i E skutecznie zastąpią ten krem i zapobiegną powstawaniu zmarszczek,
– jako uzupełnienie terapii zwalczającej trądzik – woda ukoi zmiany skórne, a jej działanie antybakteryjne i przeciwzapalne wspomoże walkę z trądzikiem,
– zamiast kremu nawilżającego,
– jako odświeżenie twarzy podczas upalnego dnia – woda ma działanie antyseptyczne i dezynfekujące, a także zmniejsza ślady zmęczenia skóry,
– do wyrównania kolorytu skóry – łagodzi stany zapalne skóry, redukuje przebarwienia i stymuluje procesy regeneracji,
– do zmatowienia skóry – ma działanie normalizujące, reguluje pracę gruczołów łojowych i potowych.
Podsumowując, hydrolat różany dzięki swoim właściwościom idealnie sprawdzi się jako kosmetyk do każdego rodzaju cery, jest w pełni bezpieczny i naturalny. Może być stosowany już od najmłodszych lat, ale świetnie sprawdzi się także w pielęgnacji skóry dojrzałej. Różnorodność zastosowań tej wody sprawia, że jest to kosmetyk dla każdego.