Higiena osobista

Codzienne czynności polegające na myciu ciała oraz regularnej zmianie i praniu odzieży, według definicji nazywane są higieną osobistą człowieka. Zaniedbania higieny osobistej mogą doprowadzić do następujących skutków zdrowotnych: próchnica zębów, wszawica, świerzb, żółtaczka typu A, salmonelloza, zakażenia skóry, róża, liszajec.

Higiena osobista dziecka

W okresie niemowlęcym odporność organizmu jest słaba, dbanie o higienę maluszka powinno być wykonywane jak najdokładniej. Podstawową czynnością, o którą musimy zadbać jest codzienna kąpiel noworodka. Najlepiej jest kąpać dziecko wieczorem, na pół godziny przed ostatnim karmieniem. Pierwszy etap kąpieli powinien rozpocząć się na stoliku do przewijania. Zaczynamy od mycia twarzy dziecka. Mycie oczu jest wymagającą precyzji czynnością. Powinno się je myć osobnymi, przygotowanymi zawczasu wacikami. Zawsze przesuwajmy waciki od boku główki do noska. Uszka dziecka należy myć również bardzo uważnie. Uważajmy na na to, by nie myć uszu zbyt głęboko. Myjemy je skręconymi uprzednio knotkami waty dla niemowląt. Kiedy już twarz noworodka jest umyta, namydlamy całe ciało mydłem dla niemowląt, po czym delikatnie zanurzamy w wodzie. Musimy cały czas trzymać główkę dziecka, które musi być uniesiona ponad wodą. Wykapane dziecko wycieramy delikatnym ręcznikiem, najlepiej z miękkiej frotki lub bawełny. Po wysuszeniu smarujemy oliwką, oraz pudrujemy miejsca intymne naszego maluszka, by zapobiec podrażnieniom. Pamiętajmy o umyciu całego sprzętu do kąpieli.

Higiena wieku szkolnego

Wiadomą sprawą jest fakt, że im dziecko starsze, tym bardziej komplikuje się pojęcie higieny osobistej. Dziecko w wieku szkolnym większość czynności higienicznych wykonuje samo. My jedynie możemy bacznie dozorować i kontrolować, czy nasze dziecko jest czyste. Dziecko należy przygotowywać do regularnego dbania o higienę osobistą od najmłodszych lat. Dziecko w wieku szkolnym powinno znać podstawowe zasady dotyczące dbania o higienę, a więc:

  • myjemy ręce po wyjściu z ubikacji
  • myjemy ręce przed spożywaniem posiłku
  • głowę myjemy systematycznie, dokładnie spłukując szampon
  • włosy dokładnie rozczesujemy
  • dbajmy o codzienny prysznic całego ciała
  • dbajmy o uszy
  • dbajmy o paznokcie
  • regularnie odwiedzajmy fryzjera
  • myjmy zęby trzy razy dziennie, po posiłku

Kiedy nasze dziecko wkracza w wiek dojrzewania, higiena powinna zostać zachowana ze szczególną dbałością. Nastolatek potrzebuje wtedy nie tylko mydła i szamponu, ale również:

  • przyborów do golenia
  • często preparatów do cery trądzikowej
  • skutecznego antyperspirantu
  • dezodorantu lub zasypki do stóp

Dbanie o włosy

Włosy stanowią duża powierzchnię, dlatego często przylegają do nich: brud, kurz i inne zanieczyszczenia. Włosy z łatwością wchłaniają również wszelkie zapachy, dzięki ich fizycznym właściwościom. Z tych właśnie względów, nasze włosy wymagają właściwego mycia i pielęgnacji. Głównym narzędziem do pielęgnacji naszych włosów jest niewątpliwie grzebień. Panie często używają różnego rodzaju szczotek. Do mycia włosów najczęściej stosujemy szamponów, a do ich wzmocnienia odżywek. Jak często myć włosy? Wszystko zależy od tego, jaki typ włosów posiadamy. Włosy tłuste myjemy codziennie. Najważniejszą rzeczą jest taki dobór szamponu, by odpowiadał on właściwościom włosów.

Jak myć głowę?

Na wstępie moczy się włosy w ciepłej wodzie. Następnie nalewamy na dłoń niewielką ilość szamponu i rozprowadzamy go na mokrych włosach, starając się końcami palców sięgać skóry głowy. Kiedy nasze włosy są solidnie namydlone, z lekka je spłukujemy, po czym kolejną porcją szamponu powtarzamy czynność, i solidnie spłukujemy. W zależności od potrzeb, nakładamy odżywkę.

Dbanie o ciało

Nasze ciało poza myciem potrzebuje czasem innych zabiegów pielęgnacyjnych. W tym celu warto zadbać o regularne stosowanie balsamów, lub kremów do ciała. Warto również zadbać o peelingi do ciała, który wykonuje się raz w tygodniuGruntowne złuszczanie przyspiesza proces odnowy naskórka, dlatego warto o nie zadbać.

Zadbane paznokcie

Nasze paznokcie nie muszą być modnie pomalowane, by były piękne. Nasze paznokcie powinny być przede wszystkim zadbane i zdrowe. Kiedy mamy skłonność do niszczenia paznokci, warto o nie szczególnie zadbać. W tym celu używajmy specjalnej emulsji lub żelu do mycia rąk, które zawierają odżywcze składniki natłuszczające. Składniki takie zapobiegają wysuszeniu skórek wokół paznokci. Po umyciu dłoni, zawsze wcierajmy w nie krem do rąk. Nie obcinajmy paznokci zbyt krótko, gdyż ułatwia to wnikanie bakterii pod płytkę paznokciową. Do zabiegów pielęgnacyjnych używajmy papierowych lub mineralnych pilniczków oraz drewnianych patyczków do odsuwania skórek.

Higiena osobista jamy ustnej

Codzienna pielęgnacja zębów i jamy ustnej, powinna być dla każdego oczywistością i przychodzić samoczynnie. Jeżeli pozwoli się osadzić bakteriom, w postaci płytki nazębnej, może to odbić się na kondycji zarówno dziąseł, jak i zębów. W skrajnych przypadkach, może dojść do stanów zapalnych dziąseł, co skutkuje, cofaniem się dziąseł i paradontozą.

Podstawową czynnością, w higienie jamy ustnej, jest mycie zębów, przynajmniej dwa razy dziennie. Choć optymalnie by było, gdyby każdy z nas mył zęby, po każdym posiłku.

Warto w higienie jamy ustnej, wspomagać się nicią dentystyczną, oraz płynem do płukania jamy ustnej.

Istotną rzeczą, jest też codzienna dieta. Warto przy tym ograniczyć spożywanie cukrów, a po każdym posiłku, wypić szklankę wody. Dobry wpływ na stan naszej jamy ustnej, ma także żucie gumy do żucia, najlepiej bez cukrowej.

Do mycia zębów, powinniśmy używać, szczoteczki, o średniej twardości, oraz dobrze leżącej w dłoni rączkę.

Zęby z przodu, należy myć w ten sposób, tak jakby „wymiatając” brud na zewnątrz. Ciągniemy szczoteczkę, od dziąsła w dół – jeżeli czyścimy zęby górne, a od dziąsła w górę – jeżeli czyścimy zęby dolne. Powierzchnię żującą zębów, myjemy ruchami okrężnymi, starając się dotrzeć do każdych zakamarków, oraz do wszystkich zagłębień i nierówności. Nie należy też zapominać o zewnętrznej i wewnętrznej stronie tylnych zębów. Je również należy myć, kolistymi ruchami. Po umyciu zębów, jamę ustna należy dokładnie wypłukać, wodą z kubka.

Innym, przydatnym narzędziem, do utrzymania właściwej higieny jamy ustnej, jest nić dentystyczna. Jej zadaniem, jest oczyszczenie przerw między zębami, gdzie mogą znajdować się resztki jedzenia, oraz osadza się płytka nazębna.

Nitką owijamy kilkukrotnie środkowe palce, obu rąk i delikatnie, tak aby nie doprowadzić do podrażnień dziąseł, wprowadzamy nitkę między zęby. Po czyszczeniu, ponownie płuczemy jamę ustną wodą z kubeczka.

Higiena miejsc intymnych

Właściwa higiena osobista, miejsc intymnych, pozwala zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Zwłaszcza dla kobiet, duże znaczenie ma ten rodzaj higieny. Wiąże się to ze specyficzną budową narządów płciowych. Z tego powodu, kobiety są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje dróg moczowych i dróg rodnych.

Aby zapobiec infekcjom, każda kobieta powinna myć okolice intymne, dwa razy dziennie, specjalnymi preparatami, przeznaczonymi do tego celu. Nie powinno się do tego celu używać zwykłego mydła, ani środków higienicznych, które są mocno perfumowane.

Ponadto, kobieta powinna nosić bawełnianą bieliznę. Sztuczne materiały, oraz mocno wycięte stringi, lepiej jest zostawić na „specjalną okazję”.

Podczas miesiączki, kobieta powinna wymieniać, co kilka godzin tampony. Optymalną rzeczą jest, aby tampony były tak dobrane, aby miały najmniejszy poziom chłonności, ale jednocześnie by był on wystarczający. Jeżeli kobieta stosuje, zamiast tamponów – podpaski, powinna je równie często wymieniać.

Prawidłowa higiena miejsc intymnych kobiety opiera się przede wszystkim na ochronie przed drobnoustrojami oraz odpowiednim dozowaniu preparatów pielęgnacyjnych Zbyt częsta irygacja pochwy, lub stosowanie kosmetyków, w których składzie wstępują barwniki, lub alkohol może prowadzić bowiem do trwałej zmiany odczynu pH. Jeżeli już dojdzie do obniżenia poziomu pH, to kobieta powinna stosować preparaty, o niższym odczynie, niż to które są zawarte w kosmetykach do codziennej pielęgnacji. Wybierając kosmetyki do higieny intymnej, warto kierować się nie tylko ich właściwościami fizycznymi, ale przede wszystkim ich składem chemicznym. Dobrze by było, by zawierały kwas mlekowy.

Do higieny intymnej nie powinno się używać myjek, ani gąbek. Każda kobieta i każdy mężczyzna powinni też posiadać osobne ręczniki, przeznaczone do wycierania miejsc intymnych.

Tematem zupełnie pomijanym jest higiena intymna naszych panów. Każdy mężczyzna w równym stopniu powinien zadbać o higienę intymną. Dotyczy to już najmłodszych chłopców, którzy wkraczają w wiek dojrzewania. Aby zapobiec różnego rodzaju podrażnieniom oraz stanom zapalnym miejsc intymnych, warto stosować do mycia specjalnych preparatów, przeznaczonych właśnie do miejsc intymnych dla panów.

Opracowała
Anna Głowacka